Image
Image

Tréner hodil futbalové tričko a topánky na nohy a netrpezlivo sledoval, ako som ich naťahoval. "Teraz choďte von a ukážte nám nejaké anglické štrk!" Zakričal.

Išiel som na ihrisko práve včas pre národné hymny, luxemburská vlajka mi vyrazila cez hruď.

Pri spievaní piesne nepoznáte slová, ktoré by mohli byť trápne, najmä ak ide o národnú hymnu. Po mojej ľavej strane stál rad deviatich Luxemburcov, ktorí sa všetci hrdo venovali „Ons Heemecht“malej skupine divákov v hlavnom stánku štadióna Tórsvøllur (Thor's Field), kde som sedel päť minút predtým. Zamrmlal som si cestu piesňou, vyhýbajúc sa pohľadu na televíznu kameru, ktorá sa dostala po línii prehrávačov.

Moji traja priatelia sme cestovali týždeň po Faerských ostrovoch. V tento deň sa Clément, môj francúzsky spoločník, túžila stať v hlavnom meste Tórshavn, aby sa pripojila k tímu luxemburských futbalových fanúšikov v zápase proti ich faerským hostiteľom. Nasledujúci deň by sa skutoční futbalisti vybrali na ihrisko v kvalifikácii na majstrovstvách sveta a obe skupiny fanúšikov sa rozhodli, že kick -ound pred zápasom bude úžasnou zábavou. Nanešťastie pre Luxemburčanov to bol krátky muž a vytrhol ma zo stánkov, aby som spočítal čísla.

Prečo sa tento veľmi bezohľadný zápas prejavoval vo faerskej televízii, pre mňa bolo tajomstvom. Možno predvídali masaker, ktorý sa blíži, a chcel, aby to bola celá krajina. Pri amatérskom zápase sa zdalo všetko prehnané.

Keď som sa postavil na pravú stranu, skúmal som svojich spoluhráčov, ktorí sa okrem Clema nikdy nestretli. Nebol to sľubný pohľad. Clem bol jediný z nás, ktorý vyzeral ako futbalista, krátky, ale dobre postavený a rýchly na nohy. My ostatní sme boli chrapľaví.

Image
Image

Nasledujúcich 90 minút sme strávili vyrovnaním Faerských ostrovov. Ich prvý útok bol desivý: Faunský útočník Gunnar Mohr sa presadil cez obranu a vyslal strelu, ktorá takmer zrazil brankára, predtým ako vstúpil do siete. Malý dav začal divoký, keď vyhlasovateľ štadióna vyhlásil čas na prvý gól za pouhých tridsať sekúnd. Odtiaľ sa to zhoršilo.

Ako zápas postupoval, dostal som pocit, že náš tréner začal ľutovať, že som si vybral reprezentáciu svojej krajiny. Nielenže som bol nevysloviteľne kecy, stratil som prihrávky, padal a behal som v strachu z Gunnara Mohra, ale moje lojality boli niekde inde. Hlboko dole som chcel, aby Faerské ostrovy zvíťazili a vďaka mne sa im darilo pohodlne.

V polčase bolo skóre 1: 1. Luxemburský tréner bol rozzúrený a odmietol so mnou hovoriť. Bolo jasné, že ma chce odtiahnuť, ale nikto iný mi nemal miesto. Keďže som sa cítil vinný za to, že som ho prepustil, rozhodol som sa na ďalších 45 minút odložiť svoje Faerské lojality.

Späť na ihrisko, môj prvý príspevok bol k kosu dole jeden z faerských záložníkov. Nechcel som ublížiť, ale keď sa moja topánka stretla s jeho členkom, začul som nepríjemný úder. Keď sa môj súper postavil na nohy, uvedomil som si, že nie je nikto iný ako Tróndur Vatnhamar, brankár pre vodcov faerskej ligy B36 Tórshavn a detský televízny moderátor. Bol to obrovský muž a nahnevane ma tlačil do hrude, aby som ho vychoval. Zrazu sa veci nezdali také zábavné.

O minútu neskôr sme boli najlepší priatelia. Tróndur si vykopol priamy kop a pekne ho zvinul do horného rohu. Bežal ku mne a potriasol mi rukou, ďakoval mi za to, že som mu dal príležitosť streliť taký úžasný gól.

Po tomto desiatom góle sa nálada uvoľnila. Luxemburský tréner a hráči sa začali baviť viac. Tento nový výhľad vyústil v štyri ciele pre našu stranu, všetky skóroval Clem proti únavnej faerskej obrane. Konečné skóre bolo 11 - 5, v prospech Faerských ostrovov.

Po zápase sedeli hráči z oboch tímov v strede kruhu, veselo rozprávali, spievali piesne a vymieňali košele. Odnikiaľ sa vynorili fľaše šampanského a prešli okolo. Osobne som sa poďakoval za najmenej päť cieľov Faerských ostrovov; jeden z ich mužov sa opýtal, či budem hrať nasledujúci deň v Luxembursku za skutočný národný tím.

„S vami v ich tíme nemôžeme stratiť!“Vysvetlil

Očakávaný gól-nasledujúci deň sa nikdy nestal. Faroes, ktorý hral v ľadovej lejake, získal 1-0 za oneskorený trest. Ale s frakčným počasím, ktoré konkurenčné výhodu všetkých, hráči aj fanúšikovia urobili niečo, čo v modernom športe takmer nevideli: bavili sa.

Stál som v hmle a daždi a miloval som každú minútu. Bolo príjemné vedieť, že na Faerských ostrovoch boli staré spôsoby športu stále nažive a dobre.